Pivovar Kout na Šumavě - oficiální stránka


Přejdi na obsah

Pivovar Kout na Šumavě - Článek

Jak v Koutu dělají pivo?

Vnitřek pivovaru připomíná částečně muzeum, částečně jsou tu prázdné, vyrabované místnosti, ale je tu už celá řada prostorů, které jsou obnovené a od roku 2006 zase fungují. Zachovalo se to hlavní, co pivovar potřebuje – kvalitní voda.
A další součásti výroby piva? Chmel se do Koutu dováží jako granulovaný polotovar ze Žatce – je to kvalitní žatecký poloraný červeňák. Sladový šrot (zešrotovaný slad) z ječmene pochází ze soukromé sladovny ve Mšeně. Další části procesu probíhají už v Koutu. Průběh výroby piva se dá pojmenovat pomocí několika sloves : povařit – zchladit – zakvasit – uležet – stočit – vypít. Nebo podstatných jmen: kádě, kotle, potrubí, elektromotory, pípy.


Popišme výrobu koutského piva podrobněji.

Varný proces: Sladový šrot se nasype do vlažné vody za stálého míchání.

Zapářka: Zapaření sladového šrotu
Rmutování: Odčerpání části zapářky do rmutovacího kotle. Rmut se potom povaří. Odrmutované dílo lze popsat jako hustou suspenzi mláta ve vodném roztoku, neboli sladině. Sladina je vlastně základ piva. Ta se oddělí od šrotu neboli mláta a přečerpá se do mladinového kotle., kde se 90 minut vaří s chmelem. Mladina se pak znovu přečerpá do vířívé kádě, kde sedimentuje – říká se tomu, že „sednou kaly“.
Vaření jedné várky trvá dvanáct hodin. „To není, jako když se vaří guláš, tady musíme střídat stráže, dnes to bude o půlnoci,“ vysvětluje Hlavsa.

Po vaření se mladina chladí na zákvašnou teplotu a přečerpá se do kvasných kádí. Jedna zajímavost – kádě se musí po každém kvašení vymýt vodou. K tomu Koutští používají vodu z vrtu ze 70. let, z doby, kdy se v Koutu vyráběla sodovka.
V téhle části procesu se do mladiny přidávají pivovarské kvasinky a nastává hlavní kvašení. Mladé pivo se přečerpá do chladné ležácké místnosti, do ležáckých tanků, kde zraje. V odborné hantýrce se říká, že se pivo vyčeří. Desítka (4,2% alkoholu) zraje 21 dní, ležáky 60 dní a speciály až 90 dní. Pak se koutské pivo filtruje a stá. čí pomocí stáčecí linky do sudů. Nepasterizuje se. Záruka je 30 dní při skladování v 8 stupních. Linka umí naplnit 15 – 20 sudů za hodinu. Padesátilitrový sud kvalitní dvanáctky stojí 1400 Kč. Současná kapacita pivovaru je 10 000 hektolitrů moku za rok. Pivo se rozváží v sudech dvakrát denně, jsou i odběratelé, kteří si pro sudy jezdí sami. Někteří zákazníci požadují nefiltrované pivo. „Zatím je to provizorní stav,“ vysvětluje Hlavsa. „Chtěli bychom výrobu zvýšit na 30 000 hektolitrů, tak jako v šedesátých letech. Nebo i víc.“ všechny součásti od kotle přes kvasné kádě až po ležácké tanky a varnou soupravu se musely znovu nakoupit – řádově za desítky milionů korun, většinou z úvěrů.


Výňatek z rozhovoru s majitelem – Janem Skalou

Vaše pivo není k mání v supermarketech, ale přesto jste se zúčastnili soutěží v zahraničí.
Jak se cizina o koutském pivu dozvěděla?


My čepujeme pivo v 35 restauracích, hlavně v Plzni a v Praze. Také na Chebsku. Jednou z restaurací je luxusní restaurace
v Tančícím domě v centru Prahy. Tam chodí cizinci. Američané, Japonci. Někteří z nich naše pivo doporučí doma.
Tak se dostáváme na trh do Švýcarska, Švédska nebo USA. V USA na jedné soutěži naše pivo vyhlásili
„nejlepším pivem
v Čechách“
. Věřím, že je to díky tomu, že vyrábíme podle dvě stě let starých receptur.


Jaké jsou to receptury?

Když jsme vybourávali kotel z roku 1820, objevili jsme starou varní knihu zazděnou ve zdi. Podle ní se tu vařilo do roku 1938.
My jsme tu recepturu obnovili. Máme také nejvhodnější vodu na výrobu piva v Česku. Říkáme jí stříbrný pramen.
Ten je jen v jedné studni ze čtyř, které jsou v areálu.
Holub, R.: Nové Klatovsko, 26/2009, s. 10 – 11


TOPlist

Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku